Na prvý, letmý pohľad sympatický telefón, ktorý sa mi dostal do rúk na testovanie.

Dizajnom ide o klasiku medzi smartfónmi značky Samsung, kde už na prvý pohľad vieme identifikovať o akého výrobcu sa jedná. V tomto prípade ide o 5-palcový telefón s váhou 138 g. Orámovaný je strieborným pásikom, ktorý pôsobí ako kovový, ale ide len o imitáciu, je to plast. Zadný odnímateľný kryt je z bieleho, pomerne tenkého plastu, ktorý nemusí zvládnuť častejšiu manipuláciu. Navyše na mňa pôsobil skôr lacno.

Pod zadným krytom nájdeme 2600 mAh batériu, ktorú musíme vybrať, aby sme sa dostali k slotom pre SIM. Telefón je duálny, nevýhoda je však v tom, že nemôžeme využívať naraz dve SIM karty a aj pamäťovú micro SD kartu. Sloty sú dva a jeden z nich je zároveň pre SIM aj pre micro SD kartu. Toto považujem za nešťastné riešenie, telefón pri použití pamäťovej karty stráca dualitu.

Ovládacie tlačidlá sú umiestnené klasicky – na pravej strane je tlačidlo napájania, na ľavej strane je dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti.  3,5 mm jack pre slúchadlá je umiestnený zvrchu a zospodu telefónu je micro USB port a mikrofón.

Päťpalcový AMOLED displej s rozlíšením 1280 x 720 pixelov dominuje celému telefónu. Na prvý pohľad ide o naozaj veľkú plochu, po zapnutí však vidíme, že okolo celého displeja sú čierne pásiky, čím sa zmenšuje zobrazovacia plocha. Nad displejom je čierny pás s logom výrobcu a v spodnej časti nájdeme navigačné tlačidlá, ktoré sú dobre viditeľné, avšak dotykovým tlačidlám chýba podsvietenie. Taktiež chýba identifikačná LED dióda.

Smartfón disponuje vyberateľnou Li-Ion batériou s kapacitou 2600 mAh. Z môjho pohľadu ide o štandardnú kapacitu. Pri testovaní, kedy som telefón nešetrila, skúšala som, čo sa dalo, telefonovala, sms-kovala, používala internet či wifi, mi telefón vydržal na jedno nabitie celý deň. Menej náročný užívateľ dokáže s touto kapacitou fungovať po nabití aj 2 dni. Telefón obsahuje aj integrovanú aplikáciu pre šetrenie batérie, je už na každom užívateľovi, či sa rozhodne ju využívať, alebo nie.

Hlavný fotoaparát vzadu ponúka rozlíšenie 8 megapixelov, predná kamera má 5 megapixelov. Nejde o žiaden zázrak, na bežné používanie však stačí. Dajú sa pri dobrých svetelných podmienkach urobiť pekné fotky.  Predná kamera je slabšia, ale na v dnešnej dobe stále obľúbené „selfie“ postačí. Pri horšom svetle sú fotky viac zašumené.  Opäť  tu nájdeme ponuku rôznych režimov fotenia a možností pre úpravu fotiek, ktoré užívateľ môže využiť.

Jedna vec, ktorou ma telefón milo prekvapil, bolo jeho rozhranie. Vôbec nebol zahltený aplikáciami od výrobcu, bol prehľadný, jednoducho ovládateľný. Užívateľ si v tomto prípade sám telefón prispôsobí podľa svojich požiadaviek bez toho, aby bol nútený ho najskôr „očistiť“ od všetkých prebytočných aplikácií.

Šikovná je aj notifikačná lišta,  ktorá nám ponúka na výber rad notifikácií, ktoré si môžeme sami prispôsobiť, vybrať práve tie, ktoré nám vyhovujú a taktiež zmeniť aj ich poradie.

Čo ma trochu zaskočilo bol fakt, že počas týždňového testovania mi telefón minimálne 1-2x za deň zamrzol a to pri štandardnom používaní. Najskôr som si myslela, že to spôsobuje  jedna aplikácia, ale keď sa mi to stalo pri používaní  fotoaparátu, zapnutom budíku či písaní e-mailu, už to zrejme nebola záležitosť jednej aplikácie. Je však možné, že to bola chyba len práve tohto testovaného telefónu.
V telefóne je použitý operačný systém Android 5.1.1 Lollipop. Smartfón používa štvorjadrový procesor. Operačná pamäť má kapacitu 1,5 GB.

Z môjho pohľadu Samsung Galaxy J3 nie je smartfón určený pre náročnejšieho užívateľa. Pokiaľ by íšlo o bežné nenáročné užívanie, telefón plne postačuje.

Fotografie pri rôznych svetelných podmienkach:

text & foto Gabriela Nováková

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here