Oprava škrabancov
Zdroj: freepik.com

Každý majiteľ auta sa skôr či neskôr stretne s nepríjemným javom v podobe škrabancov na laku. Nie vždy sa im dá predísť, no existuje viacero možností, ako s nimi bojovať a aspoň z časti obnoviť vzhľad vášho vozidla.

Prevencia

Ak sa obávate poškriabania vášho auta, zvážte uzatvorenie havarijného poistenia. Havarijné poistenie kryje škody spôsobené haváriou, vandalizmom či krádežou auta. V závislosti od poistného krytia môže poistiť aj vonkajšie poškodenie auta, akým sú škrabance. Pred uzatvorením poistenia si porovnajte ponuky rôznych poisťovní a vyberte si tú, ktorá vám ponúkne najvhodnejšie podmienky a cenu. Dbajte na to, aby poistenie krylo aj škody spôsobené vandalizmom, hlavne ak parkujete auto na verejných parkoviskách v meste.
Predchádzať škrabancom je vždy lacnejšie a jednoduchšie, ako ich neskôr opravovať. Tu je pár tipov, ako minimalizovať výskyt škrabancov na vašom aute:

1.   Parkujte na bezpečných miestach

Vyhnite sa parkovaniu v úzkych uličkách, na preplnených parkoviskách a v blízkosti križovatiek, kde je riziko kolízií s inými autami vyššie.
Voľte radšej miesta s dostatkom priestoru na manévrovanie a s pomalšou premávkou. Napríklad bočná ulička je na pozdĺžne parkovanie vždy vhodnejšia ako hlavný ťah.

2.   Parkujte pomaly a opatrne

Nepodceňujte proces parkovania. Aj pri nízkej rýchlosti môže dôjsť k nárazu a vzniku škrabanca. Dodržujte bezpečnú vzdialenosť od ostatných áut, obrubníkov a iných prekážok.
Ak viete, že pred vami je obrubník, na ktorý úplne nevidíte, poproste spolujazdca, aby vás navigoval.

3.   Pravidelne umývajte a voskujte lak

Pravidelné umývanie auta zbavuje lak nečistôt, ktoré by ho mohli po zaschnutí a pri neskoršom umývaní poškodiť.
Voskovanie chráni lak pred poškriabaním a zároveň mu dodáva lesk. Odporúča sa voskovať auto aspoň raz za 3 mesiace, v ideálnom prípade po každom umytí.

4.   Používajte kvalitné autokozmetiku

Investujte do kvalitných autošampónov a voskov. Nekvalitné produkty s agresívnymi chemikáliami môžu lak poškodiť a urobiť ho náchylnejším na škrabance.
Raz za čas investujte a nechajte auto umyť v profesionálnej autoumyvárni. Je to potrebné najmä po zime. Po soľných posypoch lak potrebuje profesionálne ošetrenie, aby nezačal hrdzavieť. Voskovanie po zime zase ošetrí mikro škrabance zo štrkových posypov.

5.   Dávajte si pozor pri nakladaní a vykladaní vecí

Pri nakladaní a vykladaní vecí z auta buďte opatrní, aby ste nepoškriabali lak ostrými predmetmi. Dbajte na to, aby veci nenarážali do karosérie alebo ich pred presunom autom starostlivo zabaľte.

Oprava škrabancov
Zdroj: freepik.com

Oprava škrabancov

Existuje viacero metód na opravu škrabancov na aute, od jednoduchých domácich riešení až po profesionálne opravy v autoservise. Voľba metódy závisí od hĺbky a typu škrabanca.

  • Jemné škrabance

Na jemné povrchové škrabance vám postačí obyčajná brúsna pasta. Naneste ju na čistú mäkkú handričku a jemne krúživými pohybmi vyleštite škrabance.

  • Stredne hlboké škrabance

V prípade stredne hlbokých škrabancov, ktoré prenikajú do vrchnej vrstvy laku, môžete skúsiť retušovaciu fixku vo farbe vášho auta. Pred použitím fixky je dôležité povrch škrabanca odmastiť a vyčistiť. Fixkou jemne vyplňte škrabance a nechajte ju zaschnúť. Keď zaschne môžete povrch ešte preleštiť leštiacou pastou.

  • Hlboké škrabance

Hlboké škrabance sú také, ktoré zasahujú až do základnej vrstvy laku. Pri nich je nutné ošetrenie laku v profesionálnom autoservise. Mechanik škrabance vybrúsi, nanesie nový lak a následne ho vyleští.

ZDIEĽAŤ